Kim jest doula?

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.  

[Definicja Stowarzyszenia DOULA w Polsce]

Doula [czyt.:dula] z jęz. gr. δούλη, to dosłownie: „kobieta, która służy”. Jej zadaniem jest zapewnienie kobiecie, która zdecyduje się na jej usługę maksymalnego komfortu i nieprzerwanego wsparcia w ciągu akcji porodowej.

Narzędzia, jakich używa doula są bardzo różne: dotyk, słowo, techniki masażu (m.in. masaż rebozo, akupresura, techniki relaksacyjne), aromaterapia, muzykoterapia, etc. Jej obecność w życiu kobiety nie zaczyna się i nie kończy w momencie samego porodu. Wsparcie trwa już od pierwszego spotkania, gdy kobieta jest w ciąży i w zależności od potrzeb młodej mamy jest kontynuowane w okresie połogu.

Zawód – doula

W Polsce doula jest oficjalnie uznanym zawodem i widnieje w klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako „Asystenka kobiety w czasie ciąży i porodu (doula)”. Więcej na ten temat: czytaj tutaj.

Oferta doulaNova w Warszawie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób doula może Ciebie wesprzeć w okresie ciąży, porodu i połogu, zapraszam do odwiedzenia zakładki OFERTA.

Kim jest doula? doulaNova Małgorzata Skalska, Warszawa
Moc jest kobietą! 🙂

Kim jest albo nie jest doula?

A oto jak widzę rolę douli – napisane trochę z przymrużeniem oka, aby obalić niektóre ze stereotypów, ale jednocześnie zupełnie poważnie!

DOULA to jest ZAWÓD; DOULA to pasja i wyzwanie; DOULA udziela  Kobiecie fizycznego, psychicznego i informacyjnego wsparcia w czasie ciąży, porodu i połogu; jako DOULA głęboko wierzę, że PORÓD to przeżycie istotne samo w sobie, a nie tylko nieuniknione przejście między ciążą a macierzyństwem. DOULA jak każdy człowiek ma swoje wyobrażenia i przekonania dotyczące porodu. Jednak o ile motywacje do pracy w zawodzie DOULI potrafią być bardzo różne to cel zawsze ten sam – dobrostan i poszanowanie potrzeb KOBIETY rodzącej.  
DOULA nie jest Twoją „przyjaciółką za pieniądze”. To profesjonalistka na Twoje usługi, której zadaniem jest spełnić Twoje oczekiwania, zgodnie z umową i realnymi możliwościami. Będziecie przez okres ciąży, porodu, połogu zapewne blisko, ale to Ty dzielić się będziesz z nią swoimi obawami, problemami, niepokojem, a nie na odwrót!;
DOULA to nie manikiurzystka 😉 i nie „patrzy położnym na ręce”! W centrum jej uwagi jest KOBIETA, która obdarzyła ją zaufaniem i powierzyła tak ważne zadanie, jak asystowanie podczas porodu.
DOULA nie udziela porad medycznych, bo nie ma do tego prawa! Nie zastępuje personelu medycznego.
DOULA nie jest Twoim przedstawicielem prawnym wobec szpitala! Nie zastępuje w swojej roli osoby bliskiej.

To Ty, rodząca Kobieto, jesteś TĄ, za którą podąża DOULA w porodzie – TWOJE prośby, polecenia, TWOJA wola!
Dlaczego? Bo Twój poród to Twój wybór! ❤

Logo doulaNova Małgorzata Skalska

%d blogerów lubi to: