Tata przy porodzie_warsztaty z doulaNova

Trudno rozmawiać o porodzie? Zacznijcie od kartki i długopisu!

Obecność mężczyzn na porodówkach nie robi już na nikim wrażenia. Pisałam o tym tutaj: „Poród rodzinny – czyli o  mężczyznach na porodówce”. Jednak wielu przyszłych ojców nie do końca wie, na czym miałaby polegać ich rola jako osoby wspierającej podczas porodu. Niejasne bywają dla nich oczekiwania partnerki, bo też często kobiety mają problem z mówieniem wprost o swoich potrzebach, licząc na domyślność i inicjatywę drugiej strony.

Niewypowiedziane obawy przed porodem i problemy z komunikacją sprawiają więc, że po prostu trudno o tym rozmawiać. Dlatego proponuję na początek jedno proste ćwiczenie, od którego sama często zaczynam moje warsztaty „Tata przy porodzie”. To ćwiczenie ma ułatwić przygotowanie do porodu, zwrócić uwagę na potrzeby kobiety, ale i pokazać, jakiego realnego wsparcia może udzielić rodzącej jej partner. Macie ochotę spróbować? To do dzieła! Wystarczą dwie kartki papieru i coś do pisania 🙂

Wybierzcie odpowiedni moment

Ważne, żebyście tego ćwiczenia nie wykonywali w pośpiechu. Dajcie sobie czas i ustalcie, że tylko na tym się skupicie. Niech nie rozprasza Was facebook, czy włączony telefon. Jeśli macie już dzieci, dopilnujcie, żeby Wam nie przeszkadzały.

Ćwiczenie to możecie zrobić na każdym etapie ciąży i niezależnie od tego, czy chodziliście/chodzicie do szkoły rodzenia. Może to być uzupełnienie albo wstęp do spisania planu porodu.

Po jednej kartce na osobę

Na moich warsztatach kobiety i mężczyźni pracują w dwóch osobnych grupach (jak widać na zdjęciu 🙂 Wykonując to ćwiczenie w parze będziecie zapisywać pomysły każdy na swojej kartce, nie komunikując się ze sobą póki nie zapełnicie swojej listy.

Lista potrzeb i oczekiwań kobiety

Jeśli jesteś kobietą zapiszesz na swojej kartce wszystkie oczekiwania, które masz w stosunku do partnera. Chodzi oczywiście o kwestie związane z przygotowaniami do porodu oraz jego przebiegiem. Dobrze by było, gdybyś pomyślała również o połogu! Zachęcam do zaangażowania partnera do opracowania Waszego planu połogu.

Mogą to być sprawy czysto organizacyjne – dojazd do szpitala, zakupy, itp. Powinny to być również jasne informacje dotyczące rodzaju wsparcia, jakiego oczekujesz podczas porodu. Pomyśl również o tym, czego oczekujesz od partnera jeśli chodzi o komunikację z personelem szpitalnym. Zapisuj wszystkie pomysły, które przyjdą Ci do głowy. Nie rozpisuj się. Posługuj się krótkimi hasłami.

Poniżej przykładowe listy z moich zajęć – zgadnijcie, co pisały kobiety, a co mężczyźni! 😉

Tata przy porodzie_ćwiczenie_warsztaty z doulaNova
Lista potrzeb kobiet przygotowujących się do porodu (po lewej) oraz lista zadań dla mężczyzn, którzy chcą być obecni przy porodzie (po prawej).

Lista zadań dla mężczyzny

Jeśli jesteś mężczyzną zapisz na kartce wszystkie zadania, za które powinieneś być według Ciebie odpowiedzialny jeśli chodzi o przygotowanie do porodu i sam jego przebieg. Nie zapomnij o połogu! Postaraj się też zastanowić, jakie oczekiwania w stosunku do Ciebie ma Twoja kobieta.

Zapisz wszystkie sprawy związane z logistyką okołoporodową, ale też to wszystko, co Twoim zdaniem składa się na emocjonalne i czysto fizyczne wsparcie podczas porodu. Jeśli coś zasłyszałeś od innych tatusiów, przeczytałeś w internecie, itp. – również to zapisz. Także te sprawy, co do których masz wątpliwości. Nie rozpisuj się, ale ujmij całość w punktach. Hierarchia zadań na razie nie ma tutaj znaczenia.

Wspólna dyskusja

Jeśli już zapełniliście swoje listy, czas na wspólną lekturę 🙂 Przeczytajcie sobie to, co zapisaliście, a za każdym razem, gdy coś jest niejasne, koniecznie poddajcie to dyskusji. Wyjaśnijcie swój punkt widzenia, swoje obawy. Uporządkujcie swoje listy wg chronologii zadań, ale i hierarchii potrzeb.

Mogę Was zapewnić, że przy odczytywaniu Waszych list możecie dowiedzieć się wielu rzeczy o drugiej osobie i jej wyobrażeniu porodu, o których jeszcze nie rozmawialiście! Może się również zdarzyć, że obie listy będą idealnie do siebie pasować. To świetna okazja do omówienia tych spraw, do rozpoczęcia lub pogłębienia rozmowy na temat narodzin Waszego dziecka. Pamiętajcie, że komunikacja grozi porozumieniem 😉

Co dalej?

Nie musicie zamykać tematu przy tej okazji. No chyba że jesteście tydzień przed terminem porodu 😉 Dajcie sobie czas, posprawdzajcie brakujące informacje, które mogły wypłynąć podczas omawiania kwestii okołoporodowych. Zapytajcie o nie położną na szkole rodzenia, poradźcie się innych rodziców, skonsultujcie się z doulą. A przede wszystkim zastanówcie się wspólnie – również pod kątem roli mężczyzny w porodzie – na co macie, a na co nie macie wpływu? O tym powiemy sobie w jednym z kolejnych wpisów.

 

Tymczasem zapraszam serdecznie na moje warsztaty „Tata przy porodzie”, które odbędą się 3 lutego, godz. 11.00 – 14.00, w Klubie Mamy i Taty przy ul. Stanisławowskiej 3 w Warszawie. To wspaniała okazja do pogłębienia refleksji o roli partnera w porodzie rodzinnym. Podczas zajęć jest również dużo praktycznych ćwiczeń z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Tutaj znajdziecie opis warsztatów. A poniżej link do wydarzenia na FB:

Warsztaty z doulaNova "Tata przy porodzie - jak efektywnie wspierać kobietę"

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: