Jaki jest Twój plan połogu? (cz.1)

Dlaczego warto pomyśleć o planie połogu? Komu będzie on szczególnie potrzebny?  Jakie opcje są warte rozważenia i co wziąć pod uwagę planując te pierwsze 6 tygodni po porodzie? I w końcu, z kim warto porozmawiać, żeby się upewnić, że o niczym nie zapomniałyśmy?

O tym wszystkim przeczytacie w tym oraz kolejnych połogowych wpisach. Mam nadzieję, że uda mi się Was zmotywować do refleksji nad tym, jakiego planu potrzebujecie. A jeszcze więcej na ten temat na najbliższych warsztatach „Połóg – czas dla Ciebie”, które poprowadzę już w sobotę 27 stycznia.

Po co nam plan połogu?

Po co nam plan połogu? To zasadnicze pytanie! I zdaję sobie sprawę, że bardzo dużo kobiet, które przygotowują się po raz pierwszy do porodu w ogóle nie myśli o tych 6 pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem. A raczej nie myśli o swoich potrzebach. Ich planowanie zatrzymuje się na samym porodzie. Nie piszę tutaj oczywiście o kupowaniu wyprawki dla dziecka, czy artykułów higienicznych dla młodej mamy. Sama zresztą nie jestem wyjątkiem. Połóg w mojej świadomości po prostu nie istniał! A kiedy zaistniał doszło do mnie, że wiele kwestii przeoczyłam. A pierwszą z nich była oczywista dla mnie teraz prawda, że…

Połóg = rekonwalescencja po porodzie i ciąży

Połóg to okres odpoczynku i rekonwalescencji nie tylko po porodzie, ale i po całym okresie ciąży. W organizmie kobiety zachodzą wtedy dramatyczne zmiany. Zważmy na fakt, że ciąża trwała 9 miesięcy, a połóg to z reguły 6 do 8 tygodni! Obkurczanie się macicy i odchody połogowe. Zmiany hormonalne, które mają na celu m.in. stabilizację laktacji. Zmiany fizjologiczne, dzięki którym kobieta wraca do stanu sprzed ciąży. Warto zaznaczyć, że tzw. „powrót do formy”, trwać może znacznie dłużej niż czas połogu. Doskonale wiedzą o tym te kobiety, które obserwują u siebie jeszcze długo po porodzie bolesność w spojeniu łonowym, problemy z rozejściem się mięśni brzucha, czy kłopoty z nietrzymaniem moczu. Bywa, że zlekceważenie potrzeb własnego ciała po porodzie jest często przyczyną różnych przedłużających się problemów zdrowotnych. (Odnosi się to w szczególności do procesu wzmacniania mięśni dna miednicy.) A zaopiekować się sobą nie jest wcale łatwo, bo… I tutaj czas na drugą oczywistą prawdę o połogu, czyli…

Połóg = nauka opieki nad dzieckiem i karmienia piersią

I to jest właśnie najtrudniejsze w połogu! Nasze ciało jest osłabione, fizjologia „atakuje”, hormony bombardują, psychika szaleje, a pod naszą opieką jest malusieńki noworodek, który domaga się bezustannej uwagi! Uwagi i codziennej, nieustannej pracy. I to trzeba sobie właśnie uświadomić, jeśli chcemy odpowiednio zaplanować swój połóg!

Oczywiście nie wiemy, jaka będzie nasza kondycja po porodzie, ani jak wymagający będzie nasz noworodek. (Z reguły trudniejsze są te pierwsze dni, kiedy mama ma za sobą cesarskie cięcie – pamiętajmy, że to poważna operacja!) Natomiast to co już napisałam powyżej powinno Was przekonać do tego, że w połogu należy Wam się specjalne traktowanie! Wiem ze swojego i cudzego doświadczenia, że naprawdę wiele da się zaplanować i wiele spraw jesteśmy w stanie same przewidzieć, jeśli tylko wsłuchamy się w siebie i wykorzystamy doświadczenie innych kobiet. 

I zdajmy się też trochę na mądrość naszych przodków (a raczej przodkiń!), które wiedziały jak celebrować okres połogu i jak zajmować się młodą mamą, aby chronić ją przed nadmiernym wysiłkiem i przygotować do roli mamy. Bo w końcu słowo połóg sugeruje, żeby się położyć! 😉 

leżę w połogu (1)

Nie ma jednego uniwersalnego planu połogu

Bo też każda z nas ma inne indywidualne potrzeby, zasoby i warunki, w których żyje. Inaczej będziemy planować swój połóg, kiedy wiemy, że nasz partner/mąż może wziąć dwa tygodnie urlopu, aby zająć się nami i dzieckiem. Inne kwestie weźmiemy pod uwagę, jeśli mieszkamy z dala od najbliższej rodziny. Niektóre kobiety rozważać będą zatrudnienie douli połogowej, inne zaś nie wyobrażają sobie nauki opieki nad dzieckiem bez asysty swojej mamy!  Zanim więc w kolejnym wpisie zajmiemy się bardziej szczegółowo planem połogu, zachęcam do zastanowienia się nad pytaniami z poniższej infografiki:

Plan połogu_pytania_warsztaty "Połóg - czas dla Ciebie"
Slajd z prezentacji „Połóg – czas dla Ciebie” – warsztaty z doulaNova

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: