Deklaracja praw i obowiązków położnicy

Już w czwartek 8 czerwca zapraszamy serdecznie do Salonu Kobiet na otwarte spotkanie pt.”Połóg – czas WIELKICH ZMIAN” (link do wydarzenia na FB)! A przy tej okazji doulaNova publikuje „Deklarację praw i obowiązków położnicy”. Oby jak najwięcej osób się pod nią podpisało!

„DEKLARACJA PRAW I OBOWIĄZKÓW POŁOŻNICY” 😉

1. Połóg to „święty czas” matki i dziecka

To znaczy, że to kobieta jest królową, a wszyscy inni mają za zadanie jej usługiwać i wszelkimi sposobami zapewnić jej odpoczynek i spokój. Nie rodzina, nie praca, nie facebook (tak, tak! ;), ani nasz misiaczek kochany, tylko TY i Twoje dziecko! Czyli idealne warunki do dwóch najważniejszych zadań w tym okresie czyli:

2. Karmienie i spanie

To temu warto się poświęcić w połogu – pierwsza wzajemna nauka matki i dziecka oraz efektywny odpoczynek!

3. Higiena połogu – dbamy o nasze ciało

Czyli wszelkie działania i zabiegi, które pozwolą Ci dojść jak najszybciej do formy po porodzie w tym higiena krocza lub rany po cc, ćwiczenia mięśni Kegla (od razu po porodzie!), delikatne ćwiczenia zapobiegające zakrzepicy, zdrowe odżywianie, a także ochrona piersi podczas nawału mlecznego i nauki karmienia. Jeżeli Twoje ciało daje Ci w tym okresie jakieś niepokojące sygnały od razu poinformuj o tym położną środowiskową, ginekologa lub szpital, w którym urodziłaś.

4. Bezwzględny zakaz dźwigania i zbędnego wysiłku

Dotyczy to również podnoszenia dziecka z niewygodnych pozycji – korzystajmy z pomocy rodziny, bliskich, partnera. Jeżeli używacie fotelika samochodowego to nie dźwigajcie go na przykład z dzieckiem z samochodu do przychodni, ale najlepiej wyjmijcie dziecko i połóżcie sobie zwyczajnie na ramieniu. Foteliki są ciężkie, a podczas ich noszenia nierównomiernie obciążacie sobie kręgosłup! Jeżeli mieszkacie w bloku na n-tym piętrze bez windy – nie wyprawiajcie się od razu na spacer. Dziecku nic nie zaszkodzi – jemu jest naprawdę wszystko jedno, pod warunkiem, że Twoje piersi i bliskość są na wyciągnięcie ręki! 🙂 Nie rzucajmy się ze ścierką na brudną podłogę, nie szykujmy przyjęcia dla rodziny – na to wszystko przyjdzie czas!

5. Bezwzględny nakaz relaksu!

Chociaż to trudne w tym pierwszym okresie po urodzeniu dziecka, starajcie się wszelkimi sposobami odszukiwać spokój i ukojenie. Już natura tak to urządziła, w tym nasze hormony, że matka zrywa się na najsłabsze kwilenie swojego niemowlęcia, ale po to macie bliskich (uświadomionych bliskich!), żeby ograniczyli Wasze nadgorliwe zapędy. Słuchajcie muzyki, która dobrze Was nastraja, róbcie ćwiczenia oddechowe, jeżeli nie możecie zasnąć, użyjcie zapachowych olejków, zjedzcie coś smakowitego i zróbcie sobie codziennie jakąś małą przyjemność 🙂

6. Nie zamieniaj się w żółwia!

Połóg, jak napisane wyżej może być psychicznie i fizycznie trudnym czasem, ale to nie powód, żeby zamykać się w sobie! Trudno w to czasem uwierzyć, ale nie jesteś pierwszą kobietą, która boryka się z problemami w tym okresie. Mów głośno o wszystkim co Cię martwi, dziel się z bliskimi obawami, mów jak się czujesz. Jeżeli sobie z czymś nie radzisz, proś o pomoc – to nie wstyd – wstydem będzie dopiero coś zaniedbać przez upór, czy strach. Poszukaj sobie grup wsparcia – czyli np. klubów rodzica, gdzie odnajdziesz inne mamy, które podzielą się chętnie z Tobą swoim doświadczeniem.

To tylko tyle i aż tyle! Zanim urodzisz przekaż te informacje swojemu partnerowi i rodzinie – najlepiej wydrukuj i wszyscy się pod tym podpiszcie!

δ

%d blogerów lubi to: